Logo Loader

Türk Demiryolu Zirvesi

Ulaşım, Sanayi&İhracat, Altyapı

projects/August2023/jfShvoSVNYrJvVLSWDkb.jpg

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından düzenlenen ve demiryolu sektörünün liderlerini alanında uzman isimlerle buluşturan “Türk Demiryolu Zirvesi” ilk kez 21-24 Ekim 2020 tarihleri arasında İstanbul Sirkeci Garı’nda düzenlenmiştir. Zirvede Türk demiryolu dünyasındaki en önemli gündem maddeleri sektörün öncü isimleri tarafından masaya yatırılmıştır.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın vizyonu doğrultusunda düzenlenen Türk Demiryolu Zirvesi ile sektör paydaşları karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmanın yanı sıra ilişki ağlarını da geliştirme fırsatı yakalamıştır. Yerli ve yabancı katılımcılar tarafından beğeniyle karşılanan Türk Demiryolu Zirvesi ile Tarihi Sirkeci Garı’nda bulunan deneyim alanları ve çeşitli sergiler de ziyaretçilere açılmıştır. Zirve aynı zamanda sosyal medya platformları, zirve web sitesi ve mobil uygulamalar dahil, tüm online platformlardan canlı olarak takip edilmiştir. 

Etkinlik kapsamında ziyaretçiler Anadolu topraklarından getirilip sergilenen ‘Kara Tren’ ile ‘Hızlı Tren’i bir arada görme fırsatını yakalamıştır. Markalı Ürünler Vagonu, “Tam O An” Doğu Ekspresi Fotoğraf Yarışması fotoğraflarının sergilendiği Doğu Ekspresi Özel Sergisi, TCDD’ye ait eski tren, lokomotif gibi araçların sergilendiği Demiryolu Müzesi,  TCDD personelleri için geçmişten günümüze tasarlanmış üniformaların sergilendiği Tarihi Kıyafetler Sergisi alanı etkinliğin en merak uyandıran alanları arasında yer alırken, zirve kapsamında katılımcıların edindikleri becerileri profesyonel bir hobi halinde devam ettirebilmeleri amacıyla pek çok atölye kurulumu yapılmıştır. Profesyonel fotoğrafçılık ile ilgili temel bilgi ve becerilerin öğretildiği Seyahat Fotoğrafçılığı Atölyesi, minyatür sanatı ile ilgilenen kişilere tarama ve boyama tekniklerinin öğretildiği Minyatür Atölyesi, genç tasarımcıların yeteneklerini sergiledikleri ve konunun uzmanlarından eğitim aldıkları Fütürist Tren Tasarım Atölyesi de katılımcılar tarafından ilgiyle takip edilen atölyeler arasında yer almıştır. 

Dört gün boyunca tarihi Sirkeci Garı’nda ziyaretçilerini ağırlayan zirve, online platformlarda da yoğun ilgi görmüştür. 21-24 Ekim tarihleri arasında düzenlenen zirveyi, 9.5 milyon kişi sosyal mecralarda online olarak takip etmiştir. İstanbul Sirkeci Garı’nda gerçekleştirilen Türk Demiryolu Zirvesi kapsamında, etkinlik konsepti ve içerik tasarımı, etkinlik deneyimi tasarımı ve etkinlik yönetimi hizmetleri verilmiştir.

Image 0
Image 1